1818/1682
Company School, Chinese artist, 19th century
Nine botanical studies of flowers in borders. Watercolour on Chinese paper. 24×33 cm and 33×24 cm. (9)
Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.
Alle i passe partout, nogle med mærker, naturlige folder i papiret.
Varia, 3. maj 2018
Vurdering
Hammerslag