2013/734
Poul Henningsen, Louis Poulsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Bajonetfatning af forniklet metal samt kontakt af træ med gennemgående afbryder. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen. 1920–30'erne. H. 9 og 18. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fatningshus med manglende skærmbærerben.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud