Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Panserskibene “Helgoland” og “Tordenskjold” udfor Kullen. Sign. Carl Locher 84. Olie på lærred. 35 × 53,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1704, 2004 nr. 37.
Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020