Kinesisk fire-fløjet skærm af hardwood rigt udskåret og gennembrudt med blomster og bladværk og monteret med 20 fliser af porcelæn dekoreret i blåt med motiver fra den kinesiske historie og mytologi. Ca. 1900. H. 222 cm. B. 160 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020