Usigneret antagelig pistol omkring 1750 monteret i forgyldt messing. Kolbekappen dekoreret med blomster, tomskildt, lås og hane indlagt med sølv, fængpande i messing, sideblik i plade dekoreret med militære trofæer, ca. 32,5 cm. lang pibe i kaliber ca. 15 mm. med stempel i spansk stil og indlagt med sølv over krudtkammeret. (1)
Provenance: Peter Salomon 1942–2020.
Størstedelen af kolbens indlægning med sølvtråd mangler, revne og lille manglende stykke foran låsen, næsestykket repareret, ladestokken ikke original og en del af beslagenes forgyldning afslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022