895/​875

Anne Brandhøj Hansen (f. 1984)

Andrea Thorsøe Stokholm (f. 1988)

“Søjle”. Højt, fritstående, unika skab af massiv ask. Bestående af fire, runde skabe stablet til en søjle. Front med jalousilåger som skydes rundt i spiralformet spor omkring møblets centerakse. Udført 2018 af snedkermester Andrea Thorsøe Stokholm. H. 270. Diam. 57,5/68.

Udstillet: Snedkernes efterårsudstilling på Thorvaldsens Museum, 2018.

Sjølen er inspireret af de toskanske søjleordner, der bærer busterne på Thorvaldsens Museum. I møblet er det søjleformen, der fremhæves, og ikke det den understøtter, fordi den har fået en funktion og et indhold i sig selv. Ved at transformere søjleordnen til et møbel nyfortolkes et element fra fortiden nutidigt. Jalousilågerne er simple i sit æstetiske udtryk, men et kompliceret håndværk - hvilket falder godt i tråd med det nyklassicistiske forlæg.

Se model på Snedkerlaugets efterårsudstilling på hjemmeside: https://www.se-design.dk/udstillinger/2018/soejle-pillar

God stand. Mindre overfladiske ridser, mærker og hak. Kan blive adskilt i fire dele.

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag