2048/771
Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
“Lyskurv”. Et par ottekantede pendler af hvidlakeret metal. Model 16518. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 21. (2)
Litteratur: Louis Poulsen produktionskatalog 1967.
Brugsslitage. Nogle ridser, mærker og afskalninger. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud