2009/​542

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 72.

Købt af nuværende ejers forældre i 1972.

Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 277.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK