2009/542
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 72.
Købt af nuværende ejers forældre i 1972.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 277.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag