Sergei Alexandrovich Frolov (, Moskva 1908-1917)
Russisk cigaretetui af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i farver, for- og bagside med snirkler samt stiliserede blomster og bladværk i forløb på punslet grund, lås prydet med cabochonsleben rød glasflus. Sergei Alexandrovich Frolov, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 288 g. H. 11. B. 8.
Proveniens: Dansk privateje. Erhvervet af sælgers far på auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 1950'erne.
Minimale afslag.
Russisk kunst, 7. juni 2019