1451/​695

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Kande af hammerslået sterlingsølv, hank isat hank af pokkenholt. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1958. Dessin 388. Vægt 487 gr. H. 19,2.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, ill. s. 175.

Almindelig brugspatina, herunder nogle lette overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 16. december 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

11 bud

(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
5.000 DKK