1451/695
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Kande af hammerslået sterlingsølv, hank isat hank af pokkenholt. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1958. Dessin 388. Vægt 487 gr. H. 19,2.
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber 1930–1994”, ill. s. 175.
Almindelig brugspatina, herunder nogle lette overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. december 2014
Vurdering
Hammerslag
11 bud