905/​16

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Vinterlandskab med opkørt landevej, der svinger forbi en hvidkalket gård. Sign. L. A. Ring 1907. Olie på lærred. 34×29.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 521, 1989 nr. 269, afb. s. 34.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK