905/16
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Vinterlandskab med opkørt landevej, der svinger forbi en hvidkalket gård. Sign. L. A. Ring 1907. Olie på lærred. 34×29.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 521, 1989 nr. 269, afb. s. 34.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag