763/​2041

C. W. Eckersberg (b. Blåkrog near Aabenraa 1783, d. Copenhagen 1853)

“En dansk Jagt passerer Stevns”. Sign. E. 1844. Olie på lærred. 48×45.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 578. Udstillet: Charlottenborg 1845 nr. 1.C. W. Eckersberg omtaler i sin dagbog 18. juni 1843: “Begyndt paa Anlæget af en seilende Jagt”. 3. januar 1845: “Begyndt at male (igjen) på en Jagt”. 22. januar 1845: “Arbejdet paa og blevet færdig med Jagten”. Via dagbogen får vi indblik i Eckersberg arbejde med nærværende maleri. Efter at have signeret det 1844, har han åbentbart ikke været helt færdig eller helt tilfreds med resultatet, hvorefter Eckersberg genoptog arbejdet med marinen.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 6 December 2006

Category
Estimate

500,000–700,000 DKK

Price realised

Not sold