2439/1702
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med blåt samt ternet stof. Model 5011. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 92. L. 197. D. 75.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||