Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
“Høstbillede, havreneg ved Pilegården”. Sign. monogram 1938. Olie på lærred. 135×135.
Udstillet: Ordrupgaard “Fritz Syberg: Kunsten og kærligheden”, 2015 nr. 90.
Litteratur: Erland Porsmose, “Fritz Syberg: Kunsten, naturen, kærligheden”, 2010, afb. s. 2 (detalje) og omtalt s. 334: “Tøndemål af traver - gnitrende gule havreneg foran hjemmets grønne oase. I baggrunden skorstenene på Pilegården (th.) og Damgården”.
Pilegården var Sybergs bolig på Fyn.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017