Agnete Varming (f. Guldager 1897, d. 1983)
“Hesterive, Orup”. Sign. A. V. Orup Aug. 1936. Blyant og vandfarve på papir. Bladstørrelse 30,5×43,5. “Sølv”-ramme.
Udstillet: Kunstforeningen 1967 nr. 26.
Proveniens: Fru. Gudrun Fisker.
Monteret på papir. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
12 bud