869/​29

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Erhvervet af Skovgaard Museet i november 2016

Store træer i Dyrehaven, sommer. Ca. 1840. Usigneret. Olie på lærred. 39×62.

På det gamle lærred, der nu er skjult af et nyt, har Joakim Skovgaard bevidnet af maleriet er udført af faderen P. C. Skovgaard.

Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK