1724/​8579

Fire russiske ikoner. To kristus Pantokrator ikoner, 18×15 (med punslet og drevet messing oklad), 14,5×18 (presset i metalblik). Gudsmoderikon “Kazanskaya”, presset i metalblik. 11×13. Samt Skt. Nikolaj dækket af oklad af drevet og punslet messing. 13×11. Alle 20. årh. (4).

Alle: Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Rustpletter. Den ene kristus Pantokrator ikon malt på papir.

Russisk tema, 12. juni 2017

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK