1850/​565

Dansk snedkermester

Tre konferenceborde af massiv mahogni med profilerede ben. Udført 1940'erne. H. 76. L. 140. B. 130. (3)

Proveniens : Erhvervet samtidig og benyttet sammen med Kaare Klint “Den Røde stol”, hvor stole stod rundt om bordene. Nævnte stole udbydes på auktion 883 # 1623, # 1685, # 1686 # 1687.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag/hakker.

Moderne kunst og design, 11. december 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK