1850/565
Dansk snedkermester
Tre konferenceborde af massiv mahogni med profilerede ben. Udført 1940'erne. H. 76. L. 140. B. 130. (3)
Proveniens : Erhvervet samtidig og benyttet sammen med Kaare Klint “Den Røde stol”, hvor stole stod rundt om bordene. Nævnte stole udbydes på auktion 883 # 1623, # 1685, # 1686 # 1687.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag/hakker.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag