2039/715
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Cirkulært udtræksbord med en tillægsplade, stel af bøg, top og sko af teak. Model 121. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 74. Diam. 120. L. 179. (2)
Litteratur: Søborg Møbelfabrik katalog 1952, s. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag