2437/930
Sigurd Resell (f. Meldal 1920, d. 2010)
“Falcon”. Et par lænestole med stel af mørkbejdset træ, udpændt med kanvas, løs hynde i sæde og ryg betrukket med brunt skind. Udført hos Vatne Möbler, Norge. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag