2142/198
Gerrit Dou, stil, 19. årh. (f. Leiden 1613, d. sst. 1675)
Ung kvinde på en balkon lyttende til et ur. Usigneret. Olie på træ. 27×22.
Retoucheringer, krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag