914/​905

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)

“Den Danske Eskadre til Ankers på Warnemünde Rhed. Deres Kgl. Højheder Kronprinsen og Kronprinsessen have forladt Dampskibet Kiel for at gå ombord i Linieskibet Christian VIII”. Sign. Melbye 1842 (i nederste venstre hjørne). Olie på lærred. 123×160. Damborg-ramme med etiket. NB: The painting is signed Melbye 1842(in the lower left corner).

Udstillet: Charlottenborg 1843 nr. 168.

Proveniens: Bestilt hos kunstneren af Christian VIII (1786–1848). Frederik VII (1808–1863), dennes dødsboauktion, 7. oktober 1864, nr. 206. Her solgt til grosserer Salomonsen. Bruun Rasmussen auktion 91, 1958 nr. 168, afb. s. 13. Købt hos Kunsthandler J. Thompsen i 1958.

Linieskibet Christian VIII indgik i den danske flåde d. 11. maj 1841 og blev underlagt Kronprins Frederiks (senere Frederik VII) kommando d. 23. maj samme år. Kronprins Frederik blev gift med sin anden hustru, den tyske Mariane af Mecklenburg-Strelitz (1821–1876), d. 10. juni 1841 i Neustrelitz i Tyskland. Kronprinsen og Kronprinsessen blev bragt med linieskibet Christian VIII fra Warnemünde til København d. 21. juni 1841.

Marinemaleren Anton Melbye blev medrejsende passager på flere af den danske flådes skibe for at skildre skibene og Danmark til søs, og han var med på skibet Christian VIII. Her skildrede han bl.a. Kronprinseparrets hjemtur.

Skibet blev ødelagt i Slaget i Egernførde Fjord d. 5. april 1849 under Treårskrigen.

På auktionen udbydes også en tegning af linieskibet Christian VIII udført af C. W. Eckersberg (1783–1853), der var underviser for Melbye i årene 1838–41 (se kat. nr. 911).

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK