1734/510
Josef Hoffmann (f. Pirnitz 1870, d. Wien 1956)
Et par lænestole med ben af mørkbejdset træ. Sæde, ryg samt sømbeslået sider betrukket med mat sort skind. Udført og mærket hos Wittmann, Østrig. (2)
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds samt slitage på søm.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag