To messingfæstede hirschfængere i deres skeder. 19. årh. Den ene omkring 1840 med trægreb kort ret parerstang, nedadbøjet stikplade med musling og ca. 51 cm. lang tveægget klinge i sort læderskede med to beslag. Den anden spinklere med greb i træ skåret så det ligner tak, ret parerstang, glat nedadvendt stikplade, enægget ca. 48,5 cm. lang klinge ætset på den ene side med militære trofæer samt DEUTSCHLAND UBER ALLES IN DER WELT og på den anden ligeledes med trofæer samt buste af kejser Wilhelm II i sort læderskede med to beslag. (2)
Den første med plettet klinge og delvist afslidt forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
14 bud