2419/799
Herbert Krenchel, m.fl. (f. Frederiksberg 1922, d. 2014)
20 skåle af metal, indvendigt dekoreret med emalje i forskellige farver. En skål desuden dekoreret med emalje udvendigt. Delvis stemplet Krenit. H. 4–14,5. Diam. 8,7–38. (20)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag i emalje.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
37 bud