Mogens Zieler (f. København 1905, d. Odder 1983)
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
“Hilsen til bortdragende tømmermænd I”, Kæmpende søslanger og Hjort under busk. Sign. Zieler 1936 samt dedikeret Hilsen til Freddie Dybris i anledning af Z 64/65, Salto 1953, prøvetryk 18/20 og usigneret. Træsnit og litografi i farver. Lysmål 27×38–46,5×57,5. (3)
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.
Moderne kunst og design, 10. juni 2014
15 bud