Heinrich E. C. Wenck (f. Aarhus 1851, d. 1936)
Spisebord med massiv plade, fem næsten identiske stole samt par armstole af mahogni, prydet med sortlakerede ornamenter. 20. årh.s begyndelse. Bord H. 78. L. 157. B. 93. (8)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Manglende ornamenter.
Ældre malerier og møbler, 7. november 2016