903/​11

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

“Tre samtalende kvinder”. Usigneret. 1839–1840. Olie på lærred. 61×61.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 123. Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 208. Hans Edvard Nørregård-Nielsens fortegnelse over Christen Købkes malerier nr.162

Udstillet: Charlottenborg 1841 nr. 83 (“Copier og studier efter antikke malerier i museet i Neapel”). Kunstforeningen, “Katalog over Malerier og Studier af Christen Schiellerup Købke”, 1884 nr. 75. Kunstforeningen, "Fortegnelse over Købkes Malerier, 1912 nr. 204. Statens Museum for Kunst, “Christen Købke 1810–1848” , 1996 nr. 142f, (ikke udstillet), men afb. s. 371.

Litteratur: Emil Hannover, “Maleren Christen Købke”, 1893 s. 110–111. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke, Italien tur -retur”, 1996 bd. III s. 62. Her skriver forfatteren bl.a. andet, at Købke i et brev til søsteren Adolphine 22. juli 1839 skriver“Jeg er begynt at copiere tre deilige Piger, som de kalder de tre Gratier, som i den hedenske Tid skal have været Gudinder,...” og senere samme år i august til billedhuggeren Hilker, at han var undervejs med “De tre Gratier”. Det drejer sig om nærværende maleri.

Originalen, som er en vægfresko befinder sig på det national arkæologiske museum i Napoli og bærer titlen som “Conversazione di donne”. Denne er gengivet s. 63 hos Hans Edvard Nørregård-Nielsen.

Proveniens: Købkes dødsboauktion 1848, under Købkes kopier af antikke malerier, nr. 2. Købt af billedhugger Herzog. Billedhuggeren professor Th. Stein (1893). Direktør I. G. Smith (1912).

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag