August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
“Rygende Drenge”. Sign. A Schiøtt, 1888. Olie på lærred. 70×98.
Udstillet: Charlottenborg 1888, nr. 255.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024