1725/​164

Emilie Mundt (f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922)

Almue interiør med to mænd, der ryger pibe. Sign. E. Mundt, Skibbinge 1887. Olie på lærred. 66×80.

Lærred syet sammen af to dele. Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre krakeleringer samt afskalninger.

Ældre malerier og møbler, 19. juni 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag