1725/164
Emilie Mundt (f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922)
Almue interiør med to mænd, der ryger pibe. Sign. E. Mundt, Skibbinge 1887. Olie på lærred. 66×80.
Lærred syet sammen af to dele. Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 19. juni 2017
Vurdering
Hammerslag