1946/​363
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stående ung kvinde i klassiske gevendter. 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 31. D. 12.

Be­skriv­el­se

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.