1832/1666
Kinesisk cong vase af krakelé porcelæn, siderne prydede med trigram og taiji medaljoner, fodrand uglaseret. Qing, ca.1800. H. 28,5 cm. stand af udskåret træ medfølger.
Two or three glaze peelings/firing defects. Chip at lower rim corner. Restores at foot rim.
Varia, 9. august 2018
Vurdering
Hammerslag