Marie Krøyer, tilskrevet (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)
Rosa interiør med støbejernsovn og kig ind til stue med en rok. Usigneret. Olie på lærred. 43×45.
Skagens Museum og kunsthistorikeren Elisabeth Fabritius har udtalt sig om maleriet, og de hverken bekræfter eller afkræfter, at maleriet kan være malt af Marie Krøyer. Farveholdningen i maleriet, bl.a. den rosa væg, og stemningen findes i lignende malerier af malerinden.
Minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 9. april 2012