1947/340
Ovalt fad af sølv med profileret, ligeknækket fane, spejl graveret med kronet monogram for Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde samt graveret “FRA DET DANSKE TRAVSELSKAB”. Stemplet M.H. Wilkens & Söhne samt Fritz Heimbürger, København 1933. Vægt 1278 gr. L. 48 cm.
Proveniens: Bryllupsgave til Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud