911/​919

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Martinikande af sterlingsølv med hank af udskåret horn. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1969. Dessin 500. Vægt 695 g. Formgivet 1960. H. inkl. hank 24.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber”, Museet på koldinghus. Ill. i modelregister s. 193.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK