Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)
Komposition fra “Skabelsen”. Sign. Wiig Hansen 88. Oliekridt og gouache på papir. Lysmål 114×475.
Proveniens: Et af værkerne udført i 1988 til Tønder Læse- og Ungdomsforening og kulturhuset.
Undersøgt i ramme. Bølger i papiret. Stifthuller. Der medfølger lister til ophæng.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020