2044/187
To vaseformede hovedvandsæg af sølv prydet med farvede glasflusser. Et af mester Niels Schouw Svendsen, borgerskab Hobro 1842, det andet ustemplet. H. 9 og 10 cm. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Det ustemplede er antagelig monteret med nyere fod.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud