William Tomkins (Tompkins) London
George III standur og barometer i ens kasser af mahogni indlagt med ornamentik i lyst træ, hver med skive af forgyldt messing og gennembrudt hjørne ornamentik af forgyldt bronze, forsølvede plaketter og timekrans, standuret med otte døgneværk minut og datoviser. Begge signeret 'Will.m Tomkins, London'. 18. årh.s slutning. H. 238. B. 52. D. 25. (2)
William Tomkins (Tompkins) registreret i Clockmakers Company i 1762–75.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021