905/​308

William Tomkins (Tompkins) London

George III standur og barometer i ens kasser af mahogni indlagt med ornamentik i lyst træ, hver med skive af forgyldt messing og gennembrudt hjørne ornamentik af forgyldt bronze, forsølvede plaketter og timekrans, standuret med otte døgneværk minut og datoviser. Begge signeret 'Will.m Tomkins, London'. 18. årh.s slutning. H. 238. B. 52. D. 25. (2)

William Tomkins (Tompkins) registreret i Clockmakers Company i 1762–75.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Uret fungerer ved indlevering og inspektion, men er ikke testet over en længere periode. Da uret er brugt stilles ingen garanti for funktionaliteten, eller for originaliteten af eventuelle udskiftede dele af ure. Eksempelvis skive, visere, krans, mekaniske dele m.m. Hvis ikke en nylig servicehistorik fremgår af beskrivelsen, anbefaler vi køber at få uret serviceret.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK