2108/557
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående to-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med stribet savakuld og røde skindkedder. Model 6092. Formgivet 1940. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 89. L. 130. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere forsynet med forhøjninger på ben hos Rud. Rasmussen.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud