2040/​549

James Guitet (f. Nantes 1925)

“40F.1.60”, 1960. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81×100.

Proveniens: Tidligere i museumsdirektør Steingrim Laursens samling.

Små generelle krakeleringer og minimale afskalninger, nogle formentlig originale grundet maleteknik. Kunne have gavn af en rensning.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK