James Guitet (f. Nantes 1925)
“40F.1.60”, 1960. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81×100.
Proveniens: Tidligere i museumsdirektør Steingrim Laursens samling.
Små generelle krakeleringer og minimale afskalninger, nogle formentlig originale grundet maleteknik. Kunne have gavn af en rensning.
Moderne kunst og design, 29. september 2020