831/​125

Christian Hornemann (f. København 1765, d. sst. 1844)

Portræt af den unge Christian VIII (1786–1848). Usigneret. Olie på lærred. 70×55. Oval i firsidet ramme.

Proveniens: ABR auktion 27, 1952 nr. 61.

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK