831/125
Christian Hornemann (f. København 1765, d. sst. 1844)
Portræt af den unge Christian VIII (1786–1848). Usigneret. Olie på lærred. 70×55. Oval i firsidet ramme.
Proveniens: ABR auktion 27, 1952 nr. 61.
Malerier, 18. september 2012
Vurdering
Hammerslag