2116/​512

Martin Nyrop, tilskrevet (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)

Femarmet skønvirke lysekrone af messing. Medfølgende skærme af mælkehvidt glas. Diam. 65.

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte minimale afslag på topkant af skærme.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK