2116/512
Martin Nyrop, tilskrevet (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)
Femarmet skønvirke lysekrone af messing. Medfølgende skærme af mælkehvidt glas. Diam. 65.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte minimale afslag på topkant af skærme.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag