Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Têtes”, 1956. Stemplet Edition Picasso, Madoura Plein Feu (utydeligt) samt indridset i bunden Edition Picasso. Udført i 500 eksemplarer. Lertøj med dekoration i sort, hvid og grønligt oxideret glasur. H. 13. Dia. 15.
Litteratur: Ramié nr. 367. Proveniens: Susse Wold & Bent Mejding.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017