2446/605
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Et par skabe af massiv teak. Indvendig med udtræksbakker og hylde. Udført hos Søborg Møbler. H. 94. B. 90. D. 48. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et skab med manglende hylde. Èn nøgle medfølger. Ene skab med huller i bagbeklædningen.
Vurdering