1948/104
Louis XVI bakkebord i Lorenz Nielsens manér, stel af gråmalet træ, plade af messing. Sarg med skuffe, tilspidsede ben med kanneleringer. 18. årh.s slutning. H. 78. L. 58. B. 52.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mærker i pladen.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag