1432/​518

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Et par loungestole betrukket med sort skind, stjernefod af aluminium, monteret på satinpoleret stålsøjlerør. Model 3320. Udført hos Fritz Hansen, 2006. (2)

Nummer stemplet: 5258082ACSE og 5258082ACRA

Fremstår i god stand med minimale brugsspor.

Moderne kunst og design, 5. august 2014

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

30.000 DKK