1417/749
Dansk snedkermester
Fritstående tre-personers bananformet sofa betrukket med grønt møbelstof, ben af lakeret bøg. 1930'erne. L. 190.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk med lettere slitage.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag