1644/​1550

Samling kuriosa, pilleæsker af henholdsvis skildpadde, låg isat akvarel med spaniel Diam. 8 cm, oval æske med låg prydet med prospekt betegnet Hauptallee zu Pÿrmont L. 4 cm samt ægformet æske af perlemor L. 5 cm. Derudover plakette af udskåret ben forestillende Marie Stuart Diam. 7 cm samt en brevvægt. 19. årh. (5)

Aldersrelaterede spor. Æske af perlemor med revner.

Varia, 3. november 2016

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK