2034/684
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kugleformet kande af stentøj, montering til hank modelleret med dyr. Dekoreret med mørkebrun glasur med grå elementer. Buet hank af bambus omviklet med flet. Sign. monogram, 151. H. inkl. hank 17.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud