Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Messe i Klosterkirken Sankt Benedetto ved Subiaco. Sign. C. Budtz-Möller. Olie på lærred. 107×140.
Proveniens: Hidrørende fra Familien Gyldenkrone, Frederikslund Gods, Ryomgård.
Mindre afskalninger. Enkelte skrammer.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017